Běžky, sport i turistika na horách

Běžecký sport, nebo lépe vybavení pro tento sport bylo v době i před revolucí v poměrně slušně širokém sortimentu. Postaral se o to podnik v Novém Městě na Moravě, které začalo vyrábět lyže v několika typech. Byly lehké, téměř nezničitelné, s poměrně slušnou skluznicí. Byly tak dobré, že se staly výhodným exportním artiklem, což u tuzemských sportovních výrobků bylo tenkrát vzácností.
závodník na běžkách
S vázáním se také nedělala žádná věda. Byly v podstatě dva druhy, které se lišily jen šířkou. Padesátky byly pro sportovní běh, Pětasedmdesátky pro turistické účely. Byly to laicky řečeno kousky plechu s přítlačným pérem, které se postaralo o držení boty. Boty vyráběl Národní podnik Botana Skuteč. Ano, ta sama firma, která vyráběla legendární Botasky. No a vosky? Tak na mázu jsme byli taky dobří. Klasické vosky Skivo, doplněné o parafíny zn. Hestan (pojmenované pod Standovi Henychovi), byly na slušné úrovni.
zamrzlé maligne jezero
Běžky byly dostupné. Na horách bylo jen pár míst, kde se dalo jezdit v upravené stopě. Pokud jste na túru vyrazili první a v noci nasněžilo, čekalo vás šlapání stopy pro celou bandu turistů, co přijeli po vás.
Dnes je to jiné. Upravené stopy, kam se podíváš. Nejen v zimních areálech, ale upravené stopy procházejí po celých hřebenech hor. Na hřebenech ubylo lidí. Nejpopulárnější jsou běžecké okruhy ve resortech zimních sportů. Běžkaři zpohodlněli. Přijedou autem, obkrouží v elegantních oblečcích na špičkovém vybavení dva tři okruhy, sednou do auta a mají po sportování. Pro tento přístup k běžkování je na trhu nejširší nabídka vybavení.
Při pořizování běžecké výbavy dnes musíte myslet na spoustu věcí. První a nejdůležitější věcí co musíte zvážit, je způsob běhu, kterému se chcete věnovat. Pokud jste klasik, běháte tak že se střídavě odrážíte nohama? Nebo pokud dáváte přednost jízdě soupaž? To je tak že na lyžích se pohybujete v podstatě jen odrážením rukama a nohy máte až na výjimky v klidu. Posledním, asi nejrychlejším typem běhu na krátkých a středně dlouhých vzdálenostech je bruslení. Na lyží se pohybujete stejný způsobem, jako byste jeli na bruslích po ledu.
Na každý typ jízdy je speciální vybavení. To, pokud chcete sportovat a třeba i závodit. Pokud běžkujete hlavně pro zábavu, zvolte klasiku. Neprohloupíte.

Co stojí za popularitou některých sportů

Profesionální sport rozhodně není jednoduchá a ani levná záležitost. Není tedy divu, že často spoléhá na peníze od sponzorů. Ti si však to, koho budou sponzorovat, vybírají především podle popularity. A je jasné, že zdaleka ne každé sportovní odvětví je stejně oblíbené.

 

Například v naší zemi jsou bezesporu nejpopulárnější klasický fotbal a lední hokej. Zápasy mají zdaleka největší sledovanost a také návštěvnost, a to i u těch nejnižších ligových soutěží. Naproti tomu například o vybíjené toho příliš neslyšíme. Je tedy také jasné, koho se sponzoři rozhodnou podpořit. To však přináší otázku, co za tím vlastně stojí. Koneckonců, není zřejmý důvod, proč by například hokej měl být oblíbenější než florbal, přesto tomu tak je. A má to hned několik důvodů.

 

fotbal patří k nejoblíbenějším sportům u nás

 

Tím hlavním je to, že jsme hokeji zdaleka nejvíce vystaveni v médiích. Koneckonců, kolik zpráv o florbalu denně vidíme, kolik zápasů dávají na hlavních kanálech? To vytváří v podstatě začarovaný kruh, ze kterého není úniku.

 

Ovšem to není vše, co za oblibou stojí. Faktorem je i to, jak na nás daný sport působí. Asi není tajemstvím, že sledovat například běžce na lyžích, jak se pohybuje stále ve stejném rytmu, není ani zdaleka tak zajímavé jako dynamický hokejový či fotbalový zápas, kde se může stav změnit během vteřiny.

 

atletika tak populární není

 

To je také důvodem, proč individuální sporty příliš nelákají, a zároveň je televize také nechtějí zařazovat do svého programu. To samozřejmě ovlivňuje i sponzory a je to také důvod, proč se mnoho klubů angažujících se v těchto sportech i na vrcholové úrovni potýká s nedostatkem peněz.

 

Lákadlem jsou samozřejmě také čeští sportovci na vysoké úrovni. Stačí si jen vzpomenout, jak vrostla popularita biatlonu po úspěchu českého týmu na olympijských hrách. Bohužel, mnozí nedostanou šanci se takto prosadit. Rozhodně by však nebylo na škodu vymanit se z tradice. V žádném případě neuškodí podívat se i na jiný druh sportu. Kdo ví, třeba vás zaujme a vy jej budete sledovat i nadále. A díky tomu se bude moci dál rozvíjet.

Protahování těla je důležité

Jestli cvičíte, ať už v posilovně nebo doma, běháte, jezdíte na kole, či žijete fotbalem, musíte své tělo protahovat. Stejně tak i v případě jiných sportů. Tělo se neustále vyvíjí a každá část spolu souvisí. Proto pokud běháte, zkrátí se vám šlachy a mohou nastat problémy. Tělo se musí udržovat v rovnováze, jinak nebude mít možnost dál se rozvíjet.
Protahovat své tělo byste měli alespoň 5-10 minut, ale pečlivě. Nikam nespěchejte, snažte se protahovat důkladně a pomalu. Je třeba se protáhnout před i po cvičení. Nejlepším plánem je se zahřát, například 5 minut rychlochůze na páse, poté se protáhnout a jít cvičit.
protažení nohou
Tím, že se budete protahovat každý den alespoň několik minut, vám nebude hrozit nejen ztráta naprosté kontroly nad svým tělem, ale také se nebudete setkávat s problémy, kterými trpí mnoho mladých sportovců, především fotbalistů. Neustále problémy se zadním stehenním svalem jsou nepříjemné a těžko řešitelné. Doktoři vám poradí v tom, jak cvičit a jakou stravu doplnit. Ale původní zdroj těchto problémů je těžké zjistit. Proto může být léčba mnohem těžší, než by se stalo v jiném případě.
Nejlepším cvičením je strečink nohou, ale musíte trénovat celé tělo. Na internetu najdete nejen mnoho videí, ale také obrázků znázorňující jednotlivé cviky na strečink. Pokud si nejste jistí, zda-li cvik provozujete správně, nebojte se s někým poradit. Často se dá ve fitness studiu domluvit schůzka, kde vám trenér vysvětlí a pomůže s jednotlivým postavením.
pata na zadku
Nezapomeňte zapojit dýchání. Při výdechu se snažte co nejvíce protáhnout. Pravděpodobně to zprvu půjde poměrně těžce, jelikož na takovou tíhu není vaše tělo zvyklé. Čím častěji však začnete strečink provozovat, tím lépe začnete zvládat a ovládat své tělo. Můžete si pomoci židlí, stolem, nebo existují cviky na zemi a ve stoje. Nejsou nijak náročné a již za týden je viditelný pokrok.