Pravá kožešina – módní záležitost či zlořád?

Zajímali jste se někdy o původ pravých kožešin? Nemám na mysli domestikované ovce či králíky nebo nutrie, ale kůži volně žijících zvířat chovaných pro svou nádhernou srst na kožešinových farmách. Mají být zvířata pro náš přepych týrána v klecích? Necitelné podmínky chovu na farmách postupně vedly k zákazu podobných zařízení ve většině evropských zemí.
hlava norka
Od pravěkých předků, kteří se oblékali do kožešin, aby se zahřáli, nás dělí miliony let vývoje. To, co bylo kdysi pro člověka nezbytností k zachování života, je nyní pouhým luxusem, a přesto mnohá žena touží po kožichu z pravých zvířecích kůží, byť je takové zboží značně nákladnou záležitostí. Kde je poptávka, tam je i nabídka, a tak není divu, že produkce a obchod s tímto artiklem nekončí ani po evropském zákazu chovu a usmrcování zvířat za účelem získání kožešin. Pouze se přesouvají dále na východ.
Výsledkem kampaně za prosazení zákazu chovu kožešinových zvířat je i trend bojkotu přírodních kožichů. Nejsou to jen aktivisté z řad ochránců zvířat, kteří se vymezují proti jejich nošení. Ekologicky smýšlející mileniálové, kteří se vyznačují mnohem odpovědnějším vztahem k životnímu prostředí než předchozí generace, vnesli enviromentální aspekt i do módy. A náš zákazník je náš pán. Řada světových módních domů proto ve snaze vyjít vstříc zákazníkům vyslala signál, že ve svých kolekcích nebude používat přírodní kožešiny.
srst norka
Módní návrháři velkých značek jako Armani, Hugo Boss, Versace, Victoria Beckham, Stella McCartney, Michael Kors, Givenchy nebo Gucci odmítají pracovat s pravou kožešinou. Také velké e‑shopy a prodejní řetězce se od nabídky kožešnického zboží distancují. Na přehlídkových molech vládne nyní příklon k etické módě a hitem se stávají stále dokonalejší imitace kožešin, které jsou považovány za ohleduplnější k přírodě. Zvířecí kožichy jsou prostě out.