Zdraví jménem Sauna

Pozitivní vliv saunování na zdraví člověka je dnes spolehlivě dokázán mnohými vědeckými metodami. Jde o formu Termoterapie, tedy o stejný princip jako léčení parafinovými zábaly nebo termálními lázněmi. Saunování je i příjemná relaxační záležitostí.

osvětlená sauna

Jak se správně saunovat?

Klasické finské sauny (ohřívadla) jsou dřevěné stavby, kde se topí, dnes už téměř všude, elektrickými kamínky. Na nich jsou kameny, které když se rozpálí tak se polévají vodou, aby se v sauně lehce zvýšila vlhkost. Vzduch je v sauně bez zvlhčování velice suchý. Vlhkost dosahuje jen něco kolem 10 %. Za to teplota je v sauně vysoká. Pohybuje se zpravidla mezi 80–120 oC. V některých saunách vytápějí prostor ohřívadel až na 130–140 oC.

Saunujeme se zcela nazí. Jen v případě že jsme ve veřejné a smíšené sauně je dobré zjistit, jaké poměry v sauně panují. Do sauny si můžeme vzít ručník, na který si tam sedneme. Pozor na kovové předměty jako náhrdelníky a náramky. Po jejich zahřátí nám mohou způsobit popáleniny. Je dobré je do sauny nebrat.

Délka pobytu v sauně se nijak nepředepisuje. Důležité je, aby člověku byl pobyt příjemný. Každý by si měl hlídat své pocity. Pálení nosních sliznic je signál, že už by bylo vhodné ohřívadlo opustit. Na druhou stranu silné pocení je normální reakcí těla. Ostatně, kvůli němu jsme do sauny šli.
skandinávská sauna

Z ohřívadla se jdeme ochladit. Některé sauny jsou vybaveny ochlazovacími bazénky. Jiné pouze sprchou. Sprchu bychom měli použít i před skokem do bazénku, abychom ze sebe smysli co nejvíce potu. V bazénku či pod sprchou jsme opět tak dlouho jak nám to je příjemné. Přehnaně dlouhým pobytem ve studené vodě dosáhneme tak akorát na nachlazení.

Po ochlazení, jdeme do odpočívárny příjemně relaxovat. Čas, kdy příjemně oddechujeme před dalším vstupem do sauny, využijeme ke konzumaci nějakého nápoje. Při saunování pijeme hodně, abychom nahradili dehydrataci způsobenou silným pocením.

Proces zahřívání a prudkého ochlazování opakujeme zpravidla tři krát. Saunování má pro organizmus velmi pozitivní vliv. Hlavně přes zimní měsíce je proto zařazujeme do svého programu pravidelně. U saunování platí jedna zásada. Vše co děláme, děláme tak aby nám to bylo příjemné. Tak tedy žádné přemáhání.

Uskladnění ovoce a zeleniny

Máte-li rodinný domek, tak u něho máte i zahradu, a i když zprvu třeba nechcete nic pěstovat, časem vám to stejně nedá a začnete něco pěstovat.

Máte-li děti, tak určitě zkusíte pěstovat jahody. Na zahradě jistě poroste i nějaký strom, třeba jabloň nebo švestka. A možná jen tak z hecu zkusíte zasadit bramboru a najednou zjistíte, že jste zahrádkář, že vás to baví a začnete přemýšlet, co ještě zasadit. A na podzim? Bude vás čekat úroda, jablek, hrušek, brambor, zeleniny a budete muset řešit, jak vše zužitkovat, ale hlavně uskladnit, aby se ovoce ani zelenina hned nezkazila.

jahody

Ideálním způsobem jsou přepravky na ovoce a zeleninu. Plastové přepravky jsou praktické z mnoha důvodů. Jsou lehké, ale pevné, takže na rozdíl od papírových krabic, se nerozmočí, když se například najde v přepravce nějaká shnilá brambora. Plastové přepravky jsou stohovatelné, takže můžete na skladování využít malý prostor, přitom jsou vzdušné, takže kolem uskladněného ovoce či zeleniny bude proudit vzduch, a tak se ovoce ani zelenina nebude rychle kazit.

jablka

Přepravka na ovoce je v neposlední řadě výhodná také ve své udržitelnosti. Bude-li špinavá od hlíny, nebo použijete-li ji při pletí záhonků na plevel i s hlínou, plastovou přepravku snadno omyjete vodou.

Plastové přepravky můžete pochopitelně používat na řadu dalších věcí, než jen na ovoce či zeleninu. Přepravky mají vysokou nosnost, takže se hodí i na těžké ovoce či zeleninu, jako jsou brambory, celer apod. Přepravky ale často využívají i prodejci sazeniček, kterých do přepravky vejde mnoho, a jak jsme již říkali, očistit přepravku od hlíny je otázkou chvilky.

Jste drobný pěstitel nebo velkopěstitel ovoce a zeleniny? Tak to se neobejdete bez plastových přepravek, ve kterých budete výsledky své práce přemisťovat do obchodů nebo skladovat na malém prostoru, protože přepravky jsou stohovatelné.

Živit auto něco stojí

Někdy jsou náklady neočekávané

Když si chceme pořídit auto, tak již na začátku musíme pamatovat na to, že potřebujeme poměrně dost peněz, abychom jej mohli provozovat. Při koupi ojetiny kromě pořizovací ceny je mnohdy zapotřebí prvotní servis, kdy taková výměna rozvodů nás bude stát tisíce. Stále musíme platit povinné ručení, protože to nám udává zákon. Dále tu máme pravidelné servisní intervaly, kam patří výměna oleje, filtrů, kontrola určitých částí a tak podobně. Dále máme na voze části, které se postupně opotřebovávají, přičemž sem můžeme zařadit například brzdové obložení a spojka, takže jednoho dne bude zapotřebí výměna.

brzdový kotouč

O dost horší jsou neočekávané výdaje v podobě poruch, protože z nich nemá radost nikdo. Každý vůz má určitou pověst a spolehlivost, přičemž starší auto, která už něco najelo bude pravděpodobně někdy nějakou tu korunu potřebovat, aby bylo stále v hezkém stavu. Do výdajů také zařaďte péči o lak a podobně, protože vzhled hraje také velkou roli.

Náhradní za špatný díl

Vozidlo může mít různé závady a podle toho se přistoupí k určité opravě. Mnohdy je původní díl poškozený, takže nemá cenu se jej pokoušet opravit a podobně. Z toho důvodu je zapotřebí jej vyměnit za nový. Řada lidí je šikovných a dělá si na autě některé věci doma. Když se však jedná o něco náročnějšího, tak jsou tu servisy, kde pracují odborníci s dobrým vybavením. Ale pozor, protože není servis jako servis.

rozložený vůz

Při nákupu dílu dávejte pozor, abyste koupili skutečně správný, protože jeden model auta může mít jiný díl pro různé motorizace či ročníky. Jestliže jej chcete zakoupit za výhodnou cenu, nebo už se nevyrábí, tak se podívejte na náhradní díly Mazda. Zde je slušný výběr dílů i pro jiné značky, kdy na díl dostanete záruku. Někdy je to výhodné možnost, takže ji můžete zvážit. Díly jsou z prvovýroby a dobrém stavu, takže se nemusíte bát, že je po chvíli budete muset měnit, nebo že by s nimi byli nějaké potíže.

Dvojí využití mořské soli do bazénu

Mít na zahradě bazén není nic neobvyklého, zvláště dnes, kdy jsou v prodeji nádrže menších rozměrů, řekněme o průměru čtyř metrů, za rozumnou cenu. I v takto relativně malém bazénku si můžete dopřát to, co lidé ještě před třiceti lety mohli jen stěží. Koupání na zahradě, za svitu slunečních paprsků, má léčivou sílu, nabíjí energií a pomáhá k rychlejší regeneraci a k procesu uzdravení těla i mysli. Některým lidem to ale nestačí a rádi experimentují s dalšími prvky, např. s mořskou solí.

čistá voda v nádrži

Nasypete-li mořskou sůl do bazénu Chlorito v takové koncentraci, abyste se přiblížili oceánskému prostředí, můžete z ní čerpat mnoho minerálů, podobně jako to bývá při pobytu v přímořských letoviscích. Musíte však dbát o to, aby sůl byla v přirozeném složení, tedy nejlépe získávaná procesem odpařování mořské vody, a neprocházela rafinací. Rafinovaná, téměř čistá NaCl by vám zdravotně vůbec neprospěla.

balónky na hladině

Mořská sůl však poskytuje další možnost využití, a sice nahrazuje tablety chlornanu sodného u bazénové filtrace. Zde se však jedná o sůl zbavenou všech minerálů, zejména jódu, a ta se také nasazuje do nádrže nikoli kvůli pocitu koupání ve slané vodě, ale z důvodu rozkladu solného roztoku v elektrolytickém procesu na jednotlivé ionty chlóru a sodíku. Slaná voda prochází přístrojem (solinátorem) a ten zajistí tímto způsobem efektivnější chlorování vody, než v případě chlorových tablet. Tento způsob desinfekce je prospěšnější pokožce a sliznicím, není tak agresivní a lze jej využít i v nádržích, kde se koupají lidé, citlivější na prostředky bazénové chemie.

Výhodou tohoto způsobu desinfekce bazénového média je zejména nízká cena mořské soli do bazénu, jde tedy o relativně nízké provozní náklady v souvislosti se zajištěním čistoty vody, i když samozřejmě musíte připočítat cenu zařízení (solinátoru) pro elektrolýzu vody.

Ideální dárek pro dítě na zahradu

Poslední dobou si čím dál víc rodičů stěžuje, že děti tráví volný čas i v teplých dnech doma u videoher. Nákupy spousty drahých hraček a výukových her, se zdají být zbytečné a většina dárků skončí v šuplíku už po pár dnech. Pokud tedy vybíráte dárek pro vaše dítě, namísto plné tašky nesmyslných drobností vyberte jeden, díky kterému stráví více času na čerstvém vzduchu a dostatečně se vyřádí.

Trampolína

Trampolínu lze umístit i na maličký dvorek a děti si na ní užijí dlouhé hodiny plné zábavy. Mohou trénovat různé skoky a předhánět se, kdo vymyslí kreativnější. Naráz zapomenou na televizi a počítač a večer lehnou do postele příjemně utahaní. A co bezpečnost? Nemohou spadnout a ublížit si? Kupte trampolínu se sítí. Zpočátku budete muset dítěti často připomínat, aby zapnulo zip od sítě, alespoň než si zvykne, ale díky ochranné síti nevypadne a může bezpečně skákat celé hodiny. Při výběru dbejte na maximální kvalitu a bezpečnost a nakupujte jen od ověřeného prodejce.

dívka na trampolíně

Pískoviště

Že je to jen pro mrňata? Nesmysl. Na pískovišti mohou vaše ratolesti dlouhé hodiny stavět hrady s příkopy, hrát si na staveniště, nebo vyrábět sochy z písku. Je to kreativní zábava na čerstvém vzduchu. Ideální volbou jsou dřevěná pískoviště. Písek kupujte jemný a vhodný právě k tomuto účelu. Dobré dřevěné pískoviště má i dvířka, nebo víko, tudíž jej lze po hraní zakrýt, aby písek nezmokl, nebo jej v noci nenavštěvovaly kočky.

hrad z písku

Skluzavka

Ačkoliv se může zdát, že klouzání přestane děti po chvíli bavit, není tomu tak. Když bude skluzavka upevněna na bezpečných schůdcích, užijí si s ní spoustu zábavy. Můžete ji také připevnit k celé dětské hrací konstrukci, máte-li více prostoru. Co třeba pirátská loď? Nebo raději krásný hrad pro princezny? Možností je spousta a je jen na vás, co si zvolíte.

Ať už zvolíte tu kterou variantu, nakupujte u prodejce, který nabízí jen kvalitní zboží. Spolehnout se můžete například na e-shop Good jump.

Se zvětšenou prostatou vám mohou pomoci i bylinky – Které jsou ty nejúčinnější?

Potýká se s tím téměř každý muž, ale nikdo o tom příliš nemluví. Problémy s prostatou jsou nepříjemné, ale dají se řešit. Jak si pomoci díky bylinkám?

Se zvětšenou prostatou vám mohou pomoci i bylinky – Které jsou ty nejúčinnější?

Mužská předstojná žláza, jinak známá jako prostata, je pohlavním orgánem, který se většinou až s přibývajícím věkem zvětšuje a tím způsobuje problémy zejména s močením. U mužů ale ke zvětšování prostaty nedochází jen ve vyšším věku, někdy tento problém dokáže pořádně potrápit i mladé muže. Kromě stále stupňujících se problémů s močením, ale může dojít i k poklesu sexuální touhy, k problémům s erekcí a to dokáže muže opravdu hodně vystresovat. Močení bolí, pálí, stává se téměř nemožným úkonem. Přesně tak se zvětšená prostata projevuje. Jak proti těmto obtížím účinně bojovat?

bylinky pomáhají

Bylinkám můžete věřit

Na každý problém se zdravím existují bylinky. Vždy tak máme na výběr. Je lepší sáhnout po preparátech z lékárny, je rozumnější jít za lékařem nebo je moudřejší nejdříve sáhnout po přírodní léčbě za pomoci bylinek? Bylinky jsou určitě vždy nejlepším řešením a to již při prvotních obtížích. Díky nim totiž můžete nemoc porazit, ještě dříve, než se budete muset vydat k lékaři a do lékárny. Na zvětšenou prostatu opravdu existuje řada léků, doplňků stravy a při přetrvávajících obtížích je doslova nutné lékaře skutečně navštívit. Ale zpočátku jim určitě můžete věřit.

bylinky na prostatu

Po jakých bylinkách sáhnout?

Bylinky na prostatu erectmax jsou skutečně účinné, pomohou zejména ulevit od potíží a zase vás pomalu mohou vrátit k běžnému životu. Mezi asi nejznámější bylinku, která se na léčbu prostaty používá, se řadí kotvičník. Kotvičník zemní pomůže také při potížích s erekcí, má tedy široké spektrum působnosti a každý muž by po kotvičníku asi měl sáhnout vždy jako první. Dále ale můžete zkusit i kopřivu, zlatobýl nebo vrbovku. Velmi dobrá je i kombinace právě kotvičníku s vrbovkou. Můžete si sami umíchat bylinný nálev nebo se dají pořídit i speciální již smíchané bylinné směsi, které jsou přímo určené na léčbu prostaty.

Léčba by ale měla trvat nějaký čas, určitě nečekejte zázraky ihned, takhle to nikdy nefunguje. Není ale třeba věšet hlavu, zvětšená prostata se dá velmi dobře léčit.

Požitek z vína

Kdo by neznal víno? Chutný a osvěžující alkoholický nápoj vyráběný většinou z hroznů. Ano – většinou. Ačkoliv je název víno zvolen pro jeho typickou výrobní surovin – hroznové víno, nemusí být vždy jen z hroznů. Jaké jsou typy vína a jak se to které využívá?

Základní dělení

Klasicky víno dělíme na bílé, růžové, červené a šumivé.

Dle chuti

Chuť vína lze dělit na suché, polosuché, sladké, polosladké. Dle chuti vína určujeme i jeho využití na našem jídelním stole. Například k bílému masu, nebo salátům se nejvíce hodí svěží bílé víno. K tmavému masu se preferuje víno červené. Ke sladkému jídlu zase víno sladké.

láhev a sklenice vína

Vaření a převaření

Při vaření pokrmů můžeme použít jakékoliv víno dle receptu. Nejvhodnější volbou obvykle bývají merlot nebo chardonnay, ale co si vybereme, je jen naší preferencí. K výrobě svařeného vína se obvykle hodí hutné červené víno. Při vaření a převaření vína obvykle volíme levnější varianty.

Jako dárek

Jako dárek obvykle volíme takové víno, jehož chutí jsme si jisti. Záleží také na vkusu obdarovávaného. Jedná-li se však o dar k nějaké slavnostní příležitosti, značka ideál je vsadit na drahé víno. Drahým vínem se rozumí kvalitnější víno, které doporučí například znalec. Cena nemusí být astronomická, ale liší se od běžné ceny za láhev vína. Mnohdy však takové víno seženeme už v ceně 300Kč.

Jen tak na doma

Pokud si i doma rádi dopřejete večer skleničku vína, není na tom nic špatného. A volba je nyní jen na vás. Máte raději bílé, nebo červené, lehké, či hutné, sladké nebo suché? Nejste-li si jistí, navštivte vinotéku, nebo vyzkoušejte degustaci vín a vyberte si to, které bude vyhovovat právě vám.

K různým příležitostem

U příležitostí jako je například rande, nebo výročí, volí obvykle víno muž. Pokud však chystáte větší akci, ať už oslavu narozenin, svatbu, nebo rozlučku, je dobré mít v repertoáru od každé druhu něco, aby si vybral každý.

pití vína na pikniku

Kde víno koupit?

Ideální volbou bude vinotéka. Pokud tedy nemáte v blízkosti majitele vinného sklípku, nebo se neznáte s výrobcem, zkuste jednu z menších vinoték v kamenných obchodech, nebo es-shop specializující se na víno. Jistou volbou bude International wine club, jehož nabídka je velká, různorodá a výběr srozumitelný.

Dáte si skleničku?

Telefonní číslo zpaměti?

Protože to své si málokdo uloží do svého mobilu. Proč také, dotyčného prozvoním a on si ho uloží sám. Pokud ovšem má on mobil u sebe a pokud máme u sebe mobil i my. A pokud je na místě signál. Jenže když se sejdou okolnosti proti nám, tak to tímto způsobem nejde a my jsme nuceni své číslo dolovat z hlavy a přemýšlet, jak přesně to je.

mobil

Neříkejte, že ještě na vás někde u podpisu něčeho nevybafli, že chtějí váš telefon, aby vám mohli zavolat. A vy, pokud nemáte navštívenku jste byli v koncích.

Telefonní čísla se schválně přidělují tak, aby si je dotyčný nepamatoval. Je to totéž, když Cimrman určil několik slavných letopočtů a na nich demonstroval jejich nezapamatovatelnost. Ovšem, člověk je tvor chytrý a umí přidělit i čísla snadno zapamatovatelná, a to nejen pro účely osobní.

Představte si, že vidíte při projíždění nějakého místa obří plakát s reklamou na zboží, které zrovna sháníte. A na něm obří telefonní číslo. Jenže za ten okamžik si jej nepamatujete. Protože je složité. Být však na něm třeba devět osmiček, nemáte s tím problém.

A tím jsme došli k číslům jednoduchým, tedy ještě lépe napsáno, k číslům zapamatovatelným.

focení mobilem

Taková kombinovaná čísla se používají i pro účely telefonování, ale nemůže je mít každý. Je třeba si je objednat. Také se jim říká zlatá čísla, a i vy klidně můžete mít konečně zapamatovatelnou kombinaci, pokud si o ni napíšete.

Každý podnikatel se právě takovým VIP číslem může pochlubit a řekněme si na rovinu, že je to vlastně i ta ková vizitka. Určitě zní takové číslo lépe, než nesmyslná kombinace a vypadá to velmi dobře na navštívenkách, ale hlavně u každičké reklamy. Možný zákazník prostě jen zvedne telefon a volá. Nemusí si nic nikde zapisovat, nemusí nikde nic pracně hledat. Tohle je asi ta největší výhoda pro podnikatele. Tím se on blíží ke svému zákazníkovi nejvíce a ten mu oplácí tím, že kupuje.

Průzračně čistá voda bez námahy

Bazénový vysavač by měl být základním vybavením každého majitele koupacího zařízení. Ať už máte jen menší brouzdaliště pro děti nebo opravdu velký zahradní bazén, vždy je nejdůležitější údržba čistě průzračné vody. K odstranění plovoucích nečistot, jako jsou listy z okolních stromů či nějaký ten utopený hmyz, Vám postačí i běžná síťka, ale k údržbě stěn, a hlavně nečistot usazených na dně je zapotřebí opravdu výkonného pomocníka, který se o všechno postará. Na výběr máte z mnoha nejrůznějších modelů a provedení a záleží jen na Vás, jaký si vyberete.

vysavač v bazénu

Samozřejmě, že pro velké bazény a také pokud si chcete usnadnit práci, pro Vás bude asi nejjednodušší volbou automatický či poloautomatický vysavač, který jen za pomocí hadic a sponek připojíte k filtraci a který už se o všechno postará sám. Sám jezdí po dně, a i po stěnách a odstraňuje nečistoty, které jsou zde usazené. Pokud ovšem máte jen malý bazének, a dokonce i bez filtrace, nemusíte si zoufat, protože v nabídce naleznete i vysavače ruční, které mají samosběrný sáček na nečistoty a kterým můžete projet celé koupací zařízení i bez pomocí filtrace, ale za pomocí vlastní síly.

čištění vody

Jak tedy vidíte, udržet dokonale čistou průzračnou vodu bez mechanických nečistot není vůbec žádný problém, pokud jste vybaveni tím správným přístrojem. Nezapomeňte se vybavit i kvalitními hadicemi, sponami a náhradními kartáči, které Vám péči o vodu hodně usnadní. Ovšem bazénový vysavač se postará pouze o mechanické nečistoty, nesmíte opomínat také údržbu vody za pomocí přípravků bazénové chemie, protože odstranění bakterií a řas je ještě mnohem důležitější. Takže kromě kvalitního přístroje k čištění vody si také pořiďte kvalitní přípravky pro dokonalé ošetření vody, abyste si mohli užívat svého koupacího zřízení po celé léto bez starostí s čistotou vody.

Jak správně vybrat stropní světlo


Asi každý z nás chce, aby jeho domov měl příjemnou, útulnou atmosféru. A jednou z věcí, které je jejímu vytvoření velkou měrou přispívají, je i osvětlení, zejména pak to stropní. Je tedy nutné vybrat takové, které bude pro náš domov ideální.

To však není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na trhu je skutečně velká nabídka, jak zjistíme, když vejdeme do obchodu s potřebami pro domácnost. Navíc nestačí vybrat takové stropní světlo https://light4home.cz/ceiling-light/, které se nám nejvíc líbí. Je potřeba toho uvážit o dost víc.

20966-cl441-aba123-ct0000(3)-1500x1500

Tou první věcí, kterou bychom měli rozhodnout, je, zda půjde o klasické žárovky, nebo LED osvětlení. Oboje má své výhody a nevýhody, a je dobré se o nich informovat předtím, než se definitivně rozhodneme.

Dále je potřeba vzít v úvahu rozměry dané místnosti. Je jasné, že na menší místnůstku nebude potřeba lustr s pěti žárovkami, kdežto velký obývák jedna menší žárovka dostatečně neosvítí. Zde je pak nutné uvažovat realisticky, abychom dosáhli požadované intenzity světla.

Také je dobré zaměřit se na výšku stropu. Pokud je nízký, pak obrovský lustr asi nebude nejlepším řešením. Možná bude vypadat dobře, ale nebude možné pod ním projít, aniž bychom o něj nezavadili. A to může snadno vést k jeho poškození.

50708-cl441-pla000-cp000_sm_2-1500x1500

Samozřejmě ono svítidlo by mělo https://www.abctehotenstvi.cz/txt/nizky-tlak-zpusobi-mdloby-i-chladne-ruce_1 celou místnost vhodně doplňovat. Pokud máme například obývací pokoj zařízen v klasickém stylu, plný dřeva, pak asi nebude nejvhodnější pořídit si tam hypermoderní lustr, a naopak. Působil by tam jako pěst na oko, a rozhodně rušil celkovou atmosféru.

Limitujícím faktorem je pak samozřejmě i cena. Tady je nutné si stanovit horní hranici, nad kterou nelze jít. Ovšem na druhou stranu se rozhodně nevyplatí kupovat to nejlevnější – tyto výrobky totiž nebývají nejkvalitnější, což znamená i kratší životnost a tím i fakt, že je budete muset častěji měnit. A to se rozhodně nevyplatí.