Běžky, sport i turistika na horách

Běžecký sport, nebo lépe vybavení pro tento sport bylo v době i před revolucí v poměrně slušně širokém sortimentu. Postaral se o to podnik v Novém Městě na Moravě, které začalo vyrábět lyže v několika typech. Byly lehké, téměř nezničitelné, s poměrně slušnou skluznicí. Byly tak dobré, že se staly výhodným exportním artiklem, což u tuzemských sportovních výrobků bylo tenkrát vzácností.
závodník na běžkách
S vázáním se také nedělala žádná věda. Byly v podstatě dva druhy, které se lišily jen šířkou. Padesátky byly pro sportovní běh, Pětasedmdesátky pro turistické účely. Byly to laicky řečeno kousky plechu s přítlačným pérem, které se postaralo o držení boty. Boty vyráběl Národní podnik Botana Skuteč. Ano, ta sama firma, která vyráběla legendární Botasky. No a vosky? Tak na mázu jsme byli taky dobří. Klasické vosky Skivo, doplněné o parafíny zn. Hestan (pojmenované pod Standovi Henychovi), byly na slušné úrovni.
zamrzlé maligne jezero
Běžky byly dostupné. Na horách bylo jen pár míst, kde se dalo jezdit v upravené stopě. Pokud jste na túru vyrazili první a v noci nasněžilo, čekalo vás šlapání stopy pro celou bandu turistů, co přijeli po vás.
Dnes je to jiné. Upravené stopy, kam se podíváš. Nejen v zimních areálech, ale upravené stopy procházejí po celých hřebenech hor. Na hřebenech ubylo lidí. Nejpopulárnější jsou běžecké okruhy ve resortech zimních sportů. Běžkaři zpohodlněli. Přijedou autem, obkrouží v elegantních oblečcích na špičkovém vybavení dva tři okruhy, sednou do auta a mají po sportování. Pro tento přístup k běžkování je na trhu nejširší nabídka vybavení.
Při pořizování běžecké výbavy dnes musíte myslet na spoustu věcí. První a nejdůležitější věcí co musíte zvážit, je způsob běhu, kterému se chcete věnovat. Pokud jste klasik, běháte tak že se střídavě odrážíte nohama? Nebo pokud dáváte přednost jízdě soupaž? To je tak že na lyžích se pohybujete v podstatě jen odrážením rukama a nohy máte až na výjimky v klidu. Posledním, asi nejrychlejším typem běhu na krátkých a středně dlouhých vzdálenostech je bruslení. Na lyží se pohybujete stejný způsobem, jako byste jeli na bruslích po ledu.
Na každý typ jízdy je speciální vybavení. To, pokud chcete sportovat a třeba i závodit. Pokud běžkujete hlavně pro zábavu, zvolte klasiku. Neprohloupíte.