Dvojí využití mořské soli do bazénu

Mít na zahradě bazén není nic neobvyklého, zvláště dnes, kdy jsou v prodeji nádrže menších rozměrů, řekněme o průměru čtyř metrů, za rozumnou cenu. I v takto relativně malém bazénku si můžete dopřát to, co lidé ještě před třiceti lety mohli jen stěží. Koupání na zahradě, za svitu slunečních paprsků, má léčivou sílu, nabíjí energií a pomáhá k rychlejší regeneraci a k procesu uzdravení těla i mysli. Některým lidem to ale nestačí a rádi experimentují s dalšími prvky, např. s mořskou solí.

čistá voda v nádrži

Nasypete-li mořskou sůl do bazénu Chlorito v takové koncentraci, abyste se přiblížili oceánskému prostředí, můžete z ní čerpat mnoho minerálů, podobně jako to bývá při pobytu v přímořských letoviscích. Musíte však dbát o to, aby sůl byla v přirozeném složení, tedy nejlépe získávaná procesem odpařování mořské vody, a neprocházela rafinací. Rafinovaná, téměř čistá NaCl by vám zdravotně vůbec neprospěla.

balónky na hladině

Mořská sůl však poskytuje další možnost využití, a sice nahrazuje tablety chlornanu sodného u bazénové filtrace. Zde se však jedná o sůl zbavenou všech minerálů, zejména jódu, a ta se také nasazuje do nádrže nikoli kvůli pocitu koupání ve slané vodě, ale z důvodu rozkladu solného roztoku v elektrolytickém procesu na jednotlivé ionty chlóru a sodíku. Slaná voda prochází přístrojem (solinátorem) a ten zajistí tímto způsobem efektivnější chlorování vody, než v případě chlorových tablet. Tento způsob desinfekce je prospěšnější pokožce a sliznicím, není tak agresivní a lze jej využít i v nádržích, kde se koupají lidé, citlivější na prostředky bazénové chemie.

Výhodou tohoto způsobu desinfekce bazénového média je zejména nízká cena mořské soli do bazénu, jde tedy o relativně nízké provozní náklady v souvislosti se zajištěním čistoty vody, i když samozřejmě musíte připočítat cenu zařízení (solinátoru) pro elektrolýzu vody.