Zdraví jako životní styl

Možná se vám zdá nadpis divný, ale když budete číst dále, uvědomíte si ještě více, že se o své zdraví musíte starat a opečovávat ho. Někdo to tak ale nastavené nemá. Tu ho píchne, tu ho dloubne a už hupky dupky za svým ošetřujícím lékařem. Když snad lékař žádný problém nezjistí, pokračují dále za specialistou internistou, revmatologem, alergologem, a tak bych mohla pokračovat. Chtějí být sice zdraví, ale bez svého přičinění. Spoléhají na lékařskou vědu, na léky, injekce, hospitalizace, vitamíny, při nejlepším doplňky stravy.
zeleninové špízy
Nic proti tomu, ale zdraví jako životní styl hovoří o něčem zcela jiném. O své zdraví se staráte, ale nikoliv léky, ale tím, že jste v souladu se svým životním postojem. Uděláte si jasno v tom, čeho chcete dosáhnout, jak toho chcete dosáhnout a kde máte své hranice. První krok k tomu, že nespějete k pracovnímu přetížení a ke zhroucení. A ejhle – ušetřili jste za antidepresiva! Přemýšlejte o tom, co jíte. Nepřejídejte se, jezte alespoň 3x denně anebo klidně i 6x denně – jak to cítíte a potřebujete, ale určitě nezkoušejte celý den nejíst a naládovat se na večer. Tělo nerozumí tomu, že nemá přes den příjem stravy a začne si dělat tukové zásoby. Snídejte, obědvejte a večeřte rozumně, zařaďte dostatek zeleniny.
cvičení v teplákách
Ovoce jen dopoledne, aby tělo mohlo rychle spálit cukry. Více luštěnin, celozrnné pečivo, méně bílé mouky a sladkost spíše výjimečně. Inu a zde šetříme za léky proti obezitě! Více pohybu tak jak komu vyhovuje. Nejlépe denně i kdyby jen půl hodiny chůze anebo alespoň 3x denně větší zátěž. Vyměňte – pokud to jde – auto za kolo, stanici tramvaje o jednu dále pracovišti, výtah za schodiště. Když chcete, vždycky se najde možnost, jak zvýšit svůj pohyb. A zde šetříme za léky proti cholesterolu, možná i diabetu. Cíleně si zacvičte. Doma, ve fitku, o přestávce v práci. Nemusejí to být „viditelné“ cviky, ale např. proti ztuhlé šíji, když sedíte za počítačem, kdy postačuje nenápadné protahování. A přitom můžete klidně sedět na židli. Podložte si při sezení záda malým měkkým míčkem anebo střídavě sedávejte na obyčejném „tenisáku“ jednou nalevo, jednou napravo. Rovnáte si tím páteř. No a cvičením šetříme za léky proti bolesti zad, šíje, kříže …
Pokud si vše toto uvědomíte a zjistíte, že alespoň část věcí děláte, pochvalte! Ušetřili jste sice dost peněz za léky, které nepotřebujete, ale hlavně jste si upevnili zdraví. Protože léky bohužel „vyrábějí“ vedlejší účinky, které nemají dobrý vliv na zdraví člověka.
A vy přece rozjíždíte zdraví jako váš životní styl! Vytrvejte a přidejte i výlety do přírody plné zeleně. Je prokázáno, že zelená barva má pozitivní vliv na naši náladu i na naše zdraví.