Vrtání děr

Pro vytváření přesných děr je zapotřebí robustní vrták a výstružník, což skvělou přesnost. Je zapotřebí vybírat nástroje, jenž vydrží a jsou za rozumnou cenu.

Vrtání děr

Vrták

Jestliže potřebujeme vytvořit kruhový otvor, tak vůbec nejčastěji se používá vrták, protože práce s ním je snadná a velice rychlá, což je při takové sériové výrobě důležité. Samozřejmě před vrtáním musíme zvolit správný typ, s kterým půjde práce od ruky. Prvním takovým vodítkem je samozřejmě délka, protože čím delší vrták, tak ten lépe odolává teplu, přičemž u strojní výroby se ještě chladí.

různé vrtáky

Dále pak volíme správný průměr, což záleží jen na našem využití. Velkým specifikem je, do jaké materiálu budeme vrtat, protože každý druh materiálu má jiné vlastnosti, k čemuž musíme přizpůsobit nástroje. K vrtání do kovu je několik použitých materiálů pro výrobu vrtáku, přičemž každý je vhodný na něco jiného a má určitou kvalitu. Pokud budete vrtat jen ruční vrtačkou do dřeva, tak postačí i levnější nástroje, ovšem u strojního obrábění je opravdu důležité zvolit správný nástroj ze správného materiálu.

Výstružník

Samozřejmě i vrták má jistou přesnost, ovšem ta nedosahuje až takové hodnoty, abychom mohli například vytvářet přesné uložení pro hřídel a díru. K tomu je například potřeba přesnost v několika setinách milimetrů, což vrtákem, jenž vyrábí v sériové výrobě nepůjde, a proto tu máme stavitelný výstružník. Až tedy dokončíte vrtání, tak jako dokončovací proces použít právě tento nástroj. Upíná se do strojů, přičemž pracovní proces se nazývá vystružování.

ruční výstružník

Po něm získáte naprosto přesný otvor, jenž splňuje veškeré potřebné tolerance, což je velice důležité. Potom nebude s vyráběním takových součástí vůbec žádný problém. Navíc se tyto nástroje pyšní dlouhou životností a kvalitou, což znamená, že investice do nich se z dlouhodobého hlediska vyplatí mnohem více než koupit levný nástroj, který vůbec nic nevydrží a pop pár procesech ho můžeme vyhodit. Pokud potřebujete více výstružníku různé velikosti, tak je dobré zakoupit celou sadu.