Potřebujete vjezd, tak si ho postavte

Nelíbí se Vám Váš vjezd a ještě k tomu je teď na podzim věčně rozbahněný. Pozemek patří obci nebo městu, kde žijete. A tak se vydáte na úřad, aby sjednali nápravu. Ale tam narazíte. Podle zákonů musíte obecní pozemek zkrášlit za své. Tedy musíte, pokud chcete vystoupit suchou nohou nebo pokud prostě jen chcete mít hezkou uvítací zónu.
Podle legislativy sjezd/nájezd k Vaši nemovitosti není součástí silnice ani místní komunikace. Vyhláška zabývající se problematikou specifikuje, že kdo vjezd potřebuje, má se stát jeho stavebník. Tedy tím, kdo to celé zainvestuje.
příjezdová cesta

Spravedlivé?
Jedná se o téma vzbuzující plno emocí. Mluvíme totiž o penězích vložených do něčeho, co nám neříká pane. A to spousta lidí nemá ráda. Navíc se obce a města brání ve většině případů odprodeji svých pozemků a je tedy velká pravděpodobnost, že Vám ani pane říkat jen tak nebude.
V centru ať už obce nebo města se dbá na vzhled. A tak při opravování místních komunikací začlení automaticky do projektu vjezdy. Ty jsou pak v mnoha případech zkrášleny zámkovou dlažbou.
Těm, kteří mají svou nemovitost stranou a nejsou tedy vizitkou města jsou citovány zákony a vyhlášky, které říkají: „Postarejte se sám, my jsme z obliga.“
dlažební kostky
Jak si poradit?
Po návštěvě úřadu si ověříme citovanou legislativu, zanadáváme na svět a jdeme hledat řešení.
– Většina zvolí zámkovou dlažbu, kde zásadní je správně vyrovnat a zpevnit podklad.
– Je libo beton? Někteří najdou řešení ve vylití místa betonem nebo položení betonových panelů. Interiérům sice dominuje šedá, venku se ale ne každému zalíbí.
– Trocha estetika. Kamen je stavební prvek používaný odpradávna a sluší mu to i na vjezdu. Jen najít ty správné placáky.
– Praktická je i štěrko-drť vyžadující přípravu podkladu a následné udusání.
– Kačírek lze vysypat rovnou na bahnitou komunikaci, do které se časem množství kamínku vpraví a cestu tak zpevní. Někdo ale nemá rád vrstvu, která na cestě zůstane a ve které se pocitově boříte.
– Oblíbené jsou zatravňováky, které můžete přejíždět i větší technikou.
– Možností je asfalt, a to tehdy asfaltuje-li se přilehlá komunikace.