Pleteme z pedigu

Jestli si někdo jen na chvíli pomyslel, že budeme plést něco z vlny, tak je na omylu. Plést sice budeme, ale úplně něco jiného, než je vlněný doplněk a také z jiného materiálu. Čeká na nás totiž spoustu proutků. Nejen přirozené přírodní barvy, ale i mnoho barevných odstínů. Pedig je totiž čistě přírodní materiál. Jedná se o vnitřní část liány ratanu, která je pak dále zpracována do různých průměrů a délek.
muž na pikniku.jpg
Ratanové proutí
se dá běžně zakoupit v hoby obchůdcích a pracuje se s ním daleko lépe, než s klasickým proutím, jak jsme vídávali u našich předků. Dá se i pěkně barvit nebo je také možnost si barevné proutky rovnou zakoupit. Na pletení nepotřebujeme žádný velký prostor a ve finální podobě máme velmi pěkný košíček, tác nebo zkrátka jinou dekoraci.
piknikový koše.jpg

Příprava na pletení

Samotná příprava není nijak zdlouhavá, což dokazuje , ovšem je nezbytně nutná, aby se proutky zbytečně nelámaly. K jejich pružnosti nám pomůže voda a pak už jen šikovné ruce. Výborně se pak dají kombinovat i s jiným materiálem jako jsou stužky, šňůrky, kukuřičné provázky, květy a další dekorativní materiály. Začátečníkům se doporučuje, aby zpočátku pletli na nějakém dostupném materiálu, který je běžně potřebný v kuchyni, jako je například miska, kvůli udržení tvaru při přehazování a tvarování. Plést se dá pak i na papírové krabici nebo nafukovacím balónku. Záleží na tom, co se bude dělat za základní tvar, zdali kruh, ovál nebo obdélník atd.
košík na růže.jpg

Doporučení

Plést a tvořit není tak složité, když existuje nějaká představa. Pokud si nejsme jisti, tak si můžeme náš výrobek navrhnout na papír a také propojit různou barevnou kombinací. Na dno se většinou použije překližka. Jen je lepší si vymezit dostatek času, abychom jeden výrobek dokončili v jeden den. Ne že by to nešlo i druhý den, ale spíš je problém v tom, že se pracuje s vlhkým materiálem. Když budeme pokračovat následující den, tak to musíme znovu namočit a tím samozřejmě může překližka snadno nasáknout vodou a zkroutit se, což by nebylo příjemné. Na druhou stranu se dají tvořit i malé a praktické dárečky.