Požitek z vína

Kdo by neznal víno? Chutný a osvěžující alkoholický nápoj vyráběný většinou z hroznů. Ano – většinou. Ačkoliv je název víno zvolen pro jeho typickou výrobní surovin – hroznové víno, nemusí být vždy jen z hroznů. Jaké jsou typy vína a jak se to které využívá?

Základní dělení

Klasicky víno dělíme na bílé, růžové, červené a šumivé.

Dle chuti

Chuť vína lze dělit na suché, polosuché, sladké, polosladké. Dle chuti vína určujeme i jeho využití na našem jídelním stole. Například k bílému masu, nebo salátům se nejvíce hodí svěží bílé víno. K tmavému masu se preferuje víno červené. Ke sladkému jídlu zase víno sladké.

láhev a sklenice vína

Vaření a převaření

Při vaření pokrmů můžeme použít jakékoliv víno dle receptu. Nejvhodnější volbou obvykle bývají merlot nebo chardonnay, ale co si vybereme, je jen naší preferencí. K výrobě svařeného vína se obvykle hodí hutné červené víno. Při vaření a převaření vína obvykle volíme levnější varianty.

Jako dárek

Jako dárek obvykle volíme takové víno, jehož chutí jsme si jisti. Záleží také na vkusu obdarovávaného. Jedná-li se však o dar k nějaké slavnostní příležitosti, značka ideál je vsadit na drahé víno. Drahým vínem se rozumí kvalitnější víno, které doporučí například znalec. Cena nemusí být astronomická, ale liší se od běžné ceny za láhev vína. Mnohdy však takové víno seženeme už v ceně 300Kč.

Jen tak na doma

Pokud si i doma rádi dopřejete večer skleničku vína, není na tom nic špatného. A volba je nyní jen na vás. Máte raději bílé, nebo červené, lehké, či hutné, sladké nebo suché? Nejste-li si jistí, navštivte vinotéku, nebo vyzkoušejte degustaci vín a vyberte si to, které bude vyhovovat právě vám.

K různým příležitostem

U příležitostí jako je například rande, nebo výročí, volí obvykle víno muž. Pokud však chystáte větší akci, ať už oslavu narozenin, svatbu, nebo rozlučku, je dobré mít v repertoáru od každé druhu něco, aby si vybral každý.

pití vína na pikniku

Kde víno koupit?

Ideální volbou bude vinotéka. Pokud tedy nemáte v blízkosti majitele vinného sklípku, nebo se neznáte s výrobcem, zkuste jednu z menších vinoték v kamenných obchodech, nebo es-shop specializující se na víno. Jistou volbou bude International wine club, jehož nabídka je velká, různorodá a výběr srozumitelný.

Dáte si skleničku?