Masožravý papoušek

Většina papoušků, kteří se nám líbí nejen díky zbarvení, ale i svou učenlivostí, se živí rostlinnou stravou jako jsou semena, ovoce, nebo někteří chodí olizovat nektar z květů.
Rozjedeme-li se do liberecké zoologické zahrady, můžeme je vidět. Škoda jen, že návštěvníci nevěnují moc pozornosti druhu Nestor kea. Nejsou na první pohled ničím zvláštní. Tedy až na zobák.
žlutý papoušek
Jsou to velice inteligentní a hraví ptáci. Doma, na Novém Zélandu je turisté milují, farmáři nenávidí. Jsou obviňováni, že ubližují ovcím a přiživují se jejich tukem. Ale v zoo jedí ořechy, ovoce, zeleninu a rádi se podílejí na ničení své voliéry. Díky pozorování chovatele se naučili otvírat závlačku u vstupu do voliéry.
Jak žije
I když si každý představí prales a jejich poletování ze stromu na strom, tento druh se dokázal přizpůsobit vysokohorskému pásmu. Nevadí jim posedávat na zasněžené střeše a čekat, až někdo půjde kolem. Baví se tím, že chodci shodí na hlavu sníh.
černý papoušek
Jak vypadá
Tento je olivově zelený s nápadně červenou spodní stranou křídel a zobák má prodlouženou horní část a je ostrý jako dýka.
Dospělý Nestor kea váží jeden kilogram a měří půl metru. Není to tedy žádná houžvička, tudíž jeho strava tomu odpovídá.
Strava
Ve vysokohorském prostředí si nemůže moc vybírat, tak se stal jedním z mála papoušků, který je všežravý. V jeho jídelníčku naleznete semena, pupeny, plody, listy, oddenky, výhonky, ale také hmyz, larvy, drobné obratlovce, ptáky, savce, dokonce i mršiny.
Inteligence
Všichni papoušci jsou inteligentní, ale kea patří mezi ty nejchytřejší. Je obratný silný, inteligentní a vynalézavý. Umí používat nástroje, spolupracuje a řeší logické úlohy. Dokáže odšroubovat víčko. Jejich voliéra musí být nedobytná, protože dokážou rozebírat stěny a vytahovat dráty. Ve své domovině, Novém Zélandu lidem rozebírají stany a klidně je navštíví v kuchyni, aby našli něco dobrého. Při „lumpačení“ dokážou předstírat, že oni nic, oni „jsou muzikanti“.
amazonský papoušek
Není v soukromých chovech rozšířený, ale i přesto je ohrožený. Důvodem jsou farmáři. Ti, když vyhnali své ovce na pastviny, papoušci je začali napadat. Zpočátku jim stačilo jen oštipovat maso ze spodní strany stažených ovčí kůží, ale pak se naučili sedat si ovcím na hřbety a zobákem jim vytrhávat kusy masa z těla. To samozřejmě farmáře štvalo, tak je začali pronásledovat. Do roku 1986 je stříleli, ale pak novozélandská vláda jim to zakázala a přesvědčila je, aby ovcím dávali speciální přikrývku, kterou nebudou moct zobákem roztrhnout.
Kea a turisté
Jsou zvyklí, že je lidé nepronásledují, naopak počítají s tím, že v jejich blízkosti najdou něco k snědku. Turisté a horolezci, kteří se s nimi v horách setkávají běžně, jsou už zvyklí na to, že jim lezou do batohů a vyjídají jim je. Dokonce se nebojí prolézat i zaparkovaná auta. Pokud nenajdou nic k jídlu na nich, nebo uvnitř, uklovnou aspoň stěrače, nebo anténu. Vědí, že lidé se nebudou zlobit, protože tam stejně jezdí hlavně kvůli nim.

5.0
01